Nuomonė: Naujos automobilių stovėjimo vietų skaičiaus koeficientų schemos – ar tikrai tai tas kelias problemoms spręsti?

Vilnietis neskubėdamas ryte dviračiu pasiekia troleibusą iš kurio persėda į autobusą ir galiausiai po gero pusvalandžio pasiekia stovėjimo aikštelę, o toliau su automobiliu grįžta į namus ir per centrą, prigriebęs šeimyną, nuskuba į kitą miesto pusę dirbti… Park&Ride reiks pervadinti į Garage&Ride…

Argi viešuoju transportu naudotis sudaromos tinkamiausios sąlygos tik tada, kada uždraudžiama naudotis automobiliais? Logiška būtų manyti, kad sudaromos sąlygos kai daugiau yra autobusų, troleibusų (ar metro, tramvajų linijų ir t.t.), kai tas transportas laikosi kaip galima tikslesnio grafiko, kai stotelių kiekis didesnis ir jų tinklas yra tankesnis, pagaliau pradeda veikti visame pasaulyje naudojamas STOP mygtukas autobusuose… Bet apsirodo kitaip yra Vilniaus mieste. Nors lyg ir supratimas turėtų jau būti atsiradęs – juk kažkada, daug kur mažinant viešojo transporto linijas (pvz. tame pačiame Gedimino prospekte kažkada buvo troleibusų linija), vilniečiai – tikrai ne dėl savo mentaliteto – masiškai perėjo prie automobilių transporto, o tik blogėjančią tendenciją sustabdė greitieji autobusai. Atrodytų infrastruktūrą reikia iš visų jėgų ir toliau vystyti, ieškoti vilniečiams patogių variantų.

Ilgalaikėje perspektyvoje mėlynoje zonoje Vilniaus mieste gali atsirasti apie 14 tūkstančių parkavimo vietų, tad miesto taryboje patvirtintas sprendimas, kad jų būtų apie 7 tūkstančius! Koks tikslas? Na, po 10 metų bus tiek automobilių, kad tai bus taip kaip padarysim jau šiandien – dabar. Ateities problemas sukursim šiandien! Gyventojams reiks prisitaikyti, nes stovėjimo kainos tikrai brangs. Aišku, argumentai, kad negalima palikti kaip yra ir kažką reikia daryti– irgi yra rimti: jeigu nieko nedarysi – tai galiausiai reikės 10 juostų per miesto centrą…

Stipriai apsunkinus važinėti automobiliais Vilniaus miestas sudarys palankias sąlygas sistemoms „Statyk ir važiuok“ („Park&Ride“, „Bike&Ride“). Gera idėja sugadinama ir, kaip buvusi viena iš daugelio miesto galimybė, tampa tiesiog vienintelė galimybė. Tuo tarpu pačių aikštelių tokių kaip „Park&Ride“ ypač mažai, kad jos būtų pakeliui tarp namų ir darbo vietų.

Šitokiu projektu bus sudaromos, cituoju, „palankios sąlygos darniai centrinės miesto dalies urbanistinei ir infrastruktūros plėtrai, automobilių srautų mažėjimas centrinėje miesto dalyje, galimybė skatinti naudojimąsi viešuoju transportu, dviračiais, vaikščioti pėsčiomis“. Kitaip tariant priversime vietoj dabartinių 10 – 30 min. sugaišti 1 ar 2 valandas ir keisti savo kasdienius įpročius. Argi tai padidins dirbančių vilniečių darbo našumą?.. kažkaip nemanau.

Taip pat su šiuo projektu atsiranda galimybė papildyti Savivaldybės biudžetą, o gautas pajamas panaudoti miesto viešosios infrastruktūros plėtrai. Daugeliui nagrinėjant tokį sprendimą vis kildavo mintis ar tai nėra piktnaudžiavimas turima valdžia, ar tai nėra noras leisti daugiau statyti miesto centre pastatų, ir aiškumo dėlei galiausiai nuo visą miestą apimančio sprendimo pereita prie kvartalų grupių, t. y. miesto rajonų.

Pabaigai norėtųsi, kad būtų pagerintas taip viešasis transportas, kad tokie stovėjimo apribojimo sprendimai būtų priimti ne bandant kažką per jėgą įgyvendinti, o tiesiog įteisinant atsiradusį patį faktą, kad dėl kažkokių priežasčių patogu keliauti alternatyviomis transporto priemonėmis ir pilna tuščių stovėjimo vietų…